Salla-Maria Tiensuu: Emme saa vaieta naisten sorrosta Afganistanissa

Julkaistu

Kategoria

Salla-Maria Tiensuu: Emme saa vaieta naisten sorrosta Afganistanissa

Harva Suomessa muistaa, että 1960–1970-luvuilla Afganistan oli maa, jossa naiset pääsivät opiskelemaan yliopistoon, osallistuivat aktiivisesti työelämään ja saivat pukeutua kuten itse halusivat. Maan valtauskonto islam ei ollut este tälle. Kuudessakymmenessä vuodessa asiat ovat kuitenkin muuttuneet rajusti.

Muutosten taustalla ovat monet ulko- ja sisäpoliittiset tekijät, joista merkittävimpänä ääriliike Talibanin valtaannousut vuosina 1996 ja 2021.

Koulunkäynti ja osallistuminen työelämään on naisilta kielletty lähes täysin, eikä naisten vapauksien riistolle näy loppua. YK:n tasa-arvojärjestö UN Women on todennut, että Afganistanissa on käynnissä maailman vakavin naisten oikeuksien kriisi.

Viimeisimpänä esimerkkinä tästä Taliban on säätänyt uuden rikoslain, jossa nainen määritellään aviomiehen tai isännän omaisuudeksi. Laissa sallitaan naisiin kohdistuva väkivalta kurinpidollisena keinona.

Afganistanin naiset eivät kuitenkaan ole alistuneet kohtaloonsa. Vähäisten mahdollisuuksien rajoissa naiset tekevät valintoja ja ottavat riskejä paremman tulevaisuuden eteen. On kuitenkin selvää, että emme voi jättää kriisin ratkaisemista vain afganistanilaisille itselleen.

Keski-Suomen vihreät naiset vaativat, että Suomi ajaa aktiivisesti kansainväliseen rikoslakiin omaa kirjausta sukupuoleen perustuvalle apartheidille (gender apartheid). Lisäksi Suomen on edistettävä kansainvälistä yhteistyötä Afganistanin kriisin ratkaisemiseksi.

Köyhyydestä kärsivä Afganistan tarvitsee kansainvälistä tukea, eikä tuen leikkaaminen kulttuurisiin syihin vedoten ole oikea ratkaisu. Sen sijaan tukea köyhyyden poistamiseksi tulee tarjota naisten aseman vahvistamista vastaan.

Tukitoimet tulee kohdentaa suoraan Afganistanin naisten omalle toiminnalle, kuten naisten pyörittämälle koulu- ja terveystoimelle, ja lopettaa sellainen humanitaarinen tuki, joka hyödyttää edes epäsuorasti Talibania.

Kansainvälisen yhteisön tulee osoittaa solidaarisuutta Afganistanin naisille kuuntelemalla ja vahvistamalla heidän ääntään kansainvälisillä foorumeilla.

Kirjoittaja on Keski-Suomen vihreiden naisten varapuheenjohtaja.

Kirjoitus on on julkaistu alunperin Keskisuomalaisessa 11.6.2026