TIEDOTE
27.11.2006
Vihreä väri voimistui Laukaassa
Laukaa sai uutta väriä politiikan kentälle, kun Laukaan Vihreiden perustamiskirja allekirjoitettiin 26.11.2006.

– Hyvällä ja pätevällä porukalla on mukavaa aloittaa uuden yhdistyksen toiminta. Yhteydenottojen perusteella Vihreillekin on paikkansa Laukaassa. Välitön tunnelma tulee varmasti näkymään tulevaisuudessa, sanoo Laukaan Vihreiden tuore puheenjohtaja Terhi Ek.

Piirin puheenjohtaja Tuomas Viskari on erityisen iloinen, että juuri Laukaa sai nyt oman paikallisyhdistyksen. Viskari uskoo, että Laukaa tulee olemaan vahvaa aluetta Vihreille, sillä kannatus on ollut vakaata useissa vaaleissa. Nyt perustettu yhdistys vastaa olemassa olevaan ja vakiintuneeseen kysyntään Vihreiden toiminnalle paikkakunnalla. Ensi vuonna on tarkoitus perustaa lisää paikallisyhdistyksiä maakunnan alueelle.

Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin Terhi Ek Leppävedeltä.
Hallituksen jäseniksi valittiin Terhi Tikka-Nyyssönen, Ari Jäntti ja Anna Bagge.

Yhdistyksen järjestäytymiskokous pidetään 2.1.2007. Yhdistyksen kokoukset ovat avoimia kaikille vihertävästä toiminnasta kiinnostuneille.

Lisätietoja:
Terhi Ek, puheenjohtaja, Laukaan Vihreät
041 5477107
terhi.ek(at)kolumbus.fi

Heidi Paananen, piirisihteeri, Vihreä Keski-Suomi ry
050 5925895
heidi.paananen(at)vihreat.f