Laukaan vihreät ry piti vuoden ensimmäisen kokouksensa maanantaina 18.1. Kuntalassa. Yhdistyksen uuden puheenjohtajan Anne Leinosen johdolla muihin luottamustehtäviin valittiin seuraavat henkilöt: Varapuheenjohtaja Elina Sillanpää, sihteeri Ari Jäntti ja taloudenhoitaja Johannes Verasdonck.

Tavanomaisten yhdistystoimintaan liittyvien asioiden lisäksi kokouksessa käsiteltiin mm. mahdollista kuntalaisaloitetta ikääntyvien aktiivisetelistä. Aktiivisetelin avulla kunta voisi tukea eläkeikäisiä kuntalaisia omatoimiseen terveyttä edistävään toimintaan.

Lisäksi kokousväki pohti mahdollisuutta saada entinen vihreiden ministeri Tarja Cronberg LaVin vieraaksi vapaamuotoiseen keskustelutilaisuuteeen.

Seuraava hallituksen kokous päätettiin pitää helmikuun 15. päivä. Yhdistyksen kevätkokous on 17. maaliskuuta. Molemmat kokoukset ovat kaikille avoimia. Todennäköinen kokouspaikka on Kuntala, mutta paikka ja ajankohta tarkentuu myöhemmin.